Kategorie
Bez kategorii

Skarb Średzki – średniowieczny majątek w monetach i biżuterii

Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej ma w swoich stałych zbiorach dużą część skarbu średzkiego odnalezionego przypadkowo podczas prac budowlanych prowadzonych w 1985 i 1988 roku na terenie budynku przy ul. Daszyńskiego. Przedmioty te należały prawdopodobnie do lokalnego bankiera, który w połowie XIV wieku pod zastaw tych kosztowności udzielił pożyczki starającemu się o carską koronę królowi czeskiemu Karolowi IV Luksemburskiemu.

Biżuterię wykonaną przez mistrzów złotniczych ze szlachetnych kruszców ozdobną klejnotami i wartościowe monety ukryto w piwnicach budynku pod numerem 14, zaś w czasie epidemii dżumy jej właściciel, bogaty bankier opuścił w pośpiechu Środę Śląską i schowane w niej precjoza. Przewrotny los spowodował, że właściciel nigdy nie wrócił po zamurowane w piwnicy zabytkowe i cenne przedmioty. Stało się o nich głośno dopiero po ponad sześciuset latach.

631497035a4be_o,size,933x0,q,70,h,2b58b1

Zachowana i odzyskana część skarbu wyceniana jest na ok. 250 mln zł, przez co stanowi on jedno z największych i najcenniejszych znalezisk archeologicznych nie tylko w Polsce, ale też na terenie całej Europy. W przebudowywanej kamienicy przy ulicy Daszyńskiego znaleziono prawie osiem tysięcy monet, w tym złote floreny, srebrne grosze praskie i miśnieńskie, do tego dukaty oraz halerze. Niestety, można tylko przypuszczać, co jeszcze zawierał ów skarb nim dostał się w ręce szabrowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.